Rehabilitacja sportowa, czyli jak unikać i leczyć kontuzje
Ważne jest jednak, aby Twoja aktywność sportowa była rozsądnie dawkowana i planowana. Każda aktywność fizyczna niesie ze sobą ryzyko kontuzji, ale nie powinna to być przeszkoda do uprawiania ulubionego sportu. Warto jednak zadbać o to, żeby to co robisz było bezpieczne i przynosiło Ci maksymalne korzyści. Uprawianie dowolnego sportu powinno być poprzedzone dokładną analizą możliwości twojego ciała. Zadbaj o odpowiedni plan treningowy i zestaw ćwiczeń, których poziom trudności będzie rósł z czasem i doświadczeniem. Wtedy, być może rehabilitacja sportowa wcale nie będzie konieczna! Jeśli jednak będziesz potrzebował wsparcia – możesz na nas liczyć!
Rehabilitacja sportowa – wskazówki dla biegaczy
Zwłaszcza w czasie dochodzenia do zdrowia i uczęszczania na rehabilitację sportową, unikaj biegania po twardym podłożu. To bardzo obciąża układ ruchu! Zadbaj o to, aby uelastycznić ciało – włącz rolling w swój plan treningowy, wzmocnij układ mięśniowy. Przydadzą się podskoki, wieloskoki, przeskoki ze zmianą nóg najlepiej na miękkim podłożu – super byłoby robić to na piasku! Wskazane jest przećwiczenie zalecanych wzorców ruchowych pod okiem terapeuty. Można to zrealizować w czasie wizyty w gabinecie w ramach rehabilitacji sportowej na Bemowie.
Mogą zainteresować Cię nasze usługi takie jak:
Ważne jest przygotowanie przed sezonem narciarskim, które najlepiej rozpocząć kilka tygodni przed wyjazdem. Istotne będą ćwiczenia poprawiające stabilizację i równowagę na stabilnym i niestabilnym podłożu, ćwiczenia z ekscentryczną pracą mięśni oraz maksymalne wzmocnienie i uelastycznienie mięśni kończyn dolnych, pleców i ramion. Elastyczne ciało podczas zderzenia czy upadku jest mniej narażone na kontuzje.
Mogą zainteresować Cię usługi takie jak lub konsultacja z naszym fizjoterapeutą uprawiającym narciarstwo od lat:
Rehabilitacja sportowa – wskazówki dla tenisistów
Aby uniknąć kontuzji zadbaj o dysbalans mięśniowy ze względu na asymetryczną pracę ciała osoby grającej w tenisa, czyli o tzw. trening profilaktyczny. Wśród tenisistów rehabilitacja sportowa jest bardzo popularna ze względu na charakterystyczne urazy – między innymi „łokieć tenisisty”. Co więcej rehabilitacja sportowa jest prawdopodobnie najlepszym działaniem do podjęcia, gdy zauważamy pierwsze oznaki wskazujące na przeciążenie. Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci ciało. Słuchaj go uważnie, bo to twój najlepszy doradca. Kiedy coś boli, strzyka, drętwieje lub mrowi nie czekaj na rozwój sytuacji. Pamiętaj, że przewlekłe urazy ciężej zaleczyć niż te, które są w początkowej fazie.
Wśród rowerzystów częstymi dolegliwościami miedzy innymi są: zespół pasma biodrowo –piszczelowego, przeciążenia w rejonie stawu rzepkowo – udowego oraz bóle kręgosłupa głównie w odcinku szyjnym i lędźwiowym dlatego zadbaj o rolling, przed treningiem rozgrzej ramiona narażone na urazy w wyniku upadku lub zderzenia (nadgarstki, dłonie, łokcie, obręcz barkowa – warto je systematycznie wzmacniać i rozciągać), rozgrzej też plecy i kolana.
Traktujesz swoją pasję poważnie? Przemyśl rehabilitację sportową.
Chcesz odkrywać i pokonywać własne słabości, w bezpieczny dla siebie sposób osiągać kolejne cele i sukcesy, a przy tym mieć ogromną radość bez obaw, że pojawią się zmiany przeciążeniowe narządu ruchu lub kontuzja?
Jeśli tak, to zapraszamy Ciebie do spotkań terapeutyczno – instruktażowych z fizjoterapeutami Gabinetu IMPULS. Nasi fizjoterapeuci to absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego. Wszyscy jesteśmy aktywni fizycznie – jeździmy na nartach, pływamy, gramy w tenisa, biegamy. Byliśmy zawodnikami takich dyscyplin jak lekkoatletyka czy gry zespołowe. Jesteśmy instruktorami rekreacji ruchowej ze specjalizacją fitness i narciarstwo. Zdobyte przez nas osobiste doświadczenia oraz wiedza jaką posiadamy z zakresu nowoczesnych metod fizjoterapii pozwalają nam na skuteczne wspomaganie i monitorowanie prowadzonej przez Ciebie aktywności sportowej.
Rehabilitacja sportowa Bemowo
Dzięki naszej wiedzy pomożemy Ci uniknąć urazów takich jak zwichnięcia, skręcenia czy uszkodzenia ścięgien i więzadeł, które często pojawiają się u osób uprawiających sport.
- Poprzez zastosowanie funkcjonalnej terapii powięziowej, skuteczne zapobieganie powstawaniu przeciążeń w tkankach miękkich narządu ruchu, co w konsekwencji pozwoli Ci uniknąć nadciągnięcia, zwichnięcia, skręcenia, itp.,
- Poprzez trening funkcjonalny i stabilizujący głębokie mięśnie układu ruchu podpowiemy Ci jak możesz poprawić ogólną siłę mięśniową, reakcje równoważne oraz czucie głębokie swojego ciała.
- Poprzez prawidłowo i systematycznie prowadzony stretching dowiesz się jak pozytywnie wpłynie on na Twoje ciało – rozluźni je i odpręży.
- Poprzez porady na ważne tematy, np. nt. : diety dla osoby aktywnej fizycznie, dowiesz się co powinna ona zawierać, jak przygotować organizm przed startem w biegu na długi dystans, jak skutecznie uzupełnić energię w jego trakcie, oraz o tym jak ważna w osiągnięciu progresu jest zmienność i różnorodność podejmowanych działań podczas aktywności sportowej.
W ramach pomocy stosując Terapię Czaszkowo-Krzyżową rozwiązujemy problemy: bólu głowy i migren, fibromialgii (choroba reumatyczna objawiająca się przewlekłym bólem mięśni i stawów), stany pourazowe i powypadkowe, nawracające zapalenie zatok nosowych, ucha środkowego, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzenia gryzienia, bruksizm (zgrzytanie zębami), chroniczne zmęczenie, zaburzenia psychosomatyczne (stres, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji)
A jeśli niestety przydarzy Ci się kontuzja to oczywiście także możesz liczyć na nasz zespół fizjoterapeutów. Dzięki stosowanym przez nas nowoczesnym metodom terapii pomożemy Ci w ekspresowym tempie powrócić do pełnej sprawności. Pozwoli Ci na szybką kontynuację Twojej pasji jaką jest sport.
…i oczywiście nigdy nie zapominaj o rozgrzewce!