Terapia powięziowa
Terapia mięśniowo – powięziowa jest nowoczesną metodą fizjoterapii stosowaną w leczeniu bólu mięśni i stawów. Opiera się na koncepcji taśm anatomicznych stworzonych przez Toma Myersa, amerykańskiego fizjoterapeutę. Masaż powięziowy przynosi ulgę w bólu, poprawia zakres ruchomości tkanek i poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu. Z terapii może skorzystać szerokie spektrum pacjentów, dlatego też ta nowoczesna forma rehabilitacji cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Najważniejsze jest to, że eliminuje ona przyczyny, a nie tylko objawy.
Czym jest powięź?
Tak naprawdę każdy nasz ruch wykonywany jest przy pomocy łańcucha mięśniowo – powięziowego. W sytuacji, gdy wypracowujmy niewłaściwe nawyki ruchowe i przybieramy złą postawę ciała, a do tego prowadzimy mało aktywny tryb życia, powięzi mogą stać się źródłem bólu. Ten pojawia się z kolei wtedy, gdy pomiędzy poszczególnymi tkankami pojawiają się stany zapalne, doprowadzające do sklejenia powięzi z mięśniami. Włókna kolagenowe, które łączą te tkanki, mogą doprowadzić do zrastania się struktur, a co za tym idzie – zmniejszenia ich ruchomości. Należy zaznaczyć, że powięź nie jest jednolita. Składa się ona z różnych warstw i tworzy sieć połączeń dla innych tkanek. To z kolei sprawia, że stany zapalne powięzi w jednym miejscu mogą skutkować bólem w innej partii ciała. Fizjoterapeuci zauważyli również, że w niektórych miejscach owa tkanka łączna wyróżnia się większą grubością i mniejszą elastycznością. Na podstawie tych obserwacji wyodrębniono wzorce połączeń mięśni, które szczególnie na siebie oddziałują – nazwano je taśmami mięśniowo – powięziowymi. To właśnie na tym spostrzeżeniu bazuje terapia powięziowa.
Czym jest masaż powięziowy?
Terapia powięziowa – na co pomaga?
Terapia powięziowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii układu ruchu, jednak może być zastosowana w wielu dolegliwościach i chorobach. Możemy do nich zaliczyć:
• każdy ból i dyskomfort mięśni, stawów czy ich struktur,
• choroby zwyrodnieniowe, choroby reumatyczne,
• urazy i przeciążenia stawów,
• ból kręgosłupa,
• bóle kończyn niewiadomego pochodzenia,
• zespoły bólowe (łokieć tenisisty, rwa kulszowa, rwa udowa, zespół cieśni nadgarstka czy zespół zamrożonego barku),
• migreny,
• ból i dyskomfort w ciąży i po porodzie,
• wysiłkowe nietrzymanie moczu i stany bólowe mięśni dna miednicy,
• sztywność mięśni i przykurcze,
• obrzęki.
<br>
Masaż powięziowy w połączniu z technikami ostaopatycznymi pomaga również w przypadku problemów gastrycznych, bólów narządowych (żołądek, jelito drażliwe, zaparcia).
Masaż powięziowy – jakie są wskazania?
Masaż powięzi – jak działa?
Żeby zrozumieć dokładnie, na czym polega fizjoterapia powięziowa, trzeba poznać koncepcję taśm anatomicznych. Taśmy anatomiczne podtrzymują, regulują i pozwalają na ruch naszego ciała. Składają się z powięzi i mięśni. Te zaś oplatają nasz układ ruchu i poprzez wzajemnie napięcia – umożliwiają pacjentowi utrzymanie postawy, ruch, chód czy zmianę położenia.
Terapia powięziowo – mięśniowa opiera się na tezie, że między różnymi tkankami tworzą się stany zapalne doprowadzające do sklejania się powięzi i mięśni. Włókna kolagenowe, które łączą te tkanki, powodują zrastania się struktur i ograniczają ruchomość stawów oraz funkcjonalność mięśni.
Trening powięziowy umożliwia uwalnianie i rozrywanie zrośniętych mięśni i powięzi. Wpływa także na ponowne nawodnienie i odżywienie tkanek, przez co ciało staje się elastyczne, ukrwione, pełne energii i uwolnione od bólu.
Terapia powięziowa – efekty, opinie i przeciwskazania
Opinie na temat terapii powięzi są bardzo pozytywne. Metoda ta cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem wśród pacjentów. Koszt wizyty nie różni się standardowo od zwykłej wizyty rehabilitacyjnej. Chociaż masaż powięziowy jest bezpieczny dla większość osób, istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich m.in.: ostre infekcje, gorączka, choroby skóry w miejscu masażu, zaawansowane stany zapalne żył oraz niektóre choroby serca.