Terapia powięziowa

Co to jest powięź?
Powięź nadaje kształt naszemu ciału, determinuje naszą postawę oraz daje podparcie dla układu mięśniowo-szkieletowego, oraz narządów wewnętrznych. Terapia powięziowa to nowoczesna metoda fizjoterapii, w której rehabilitant działa na przyczynę problemu a nie tylko na objaw z jakim przychodzi pacjent.
Terapia powięziowa pozwala rozluźnić i uwolnić zrośnięte/sklejone ze sobą mięśnie i powięzi. Łagodzi ona zarówno przewlekłe jak i ostre bóle. Przywraca mobilność i elastyczność posklejanych tkanek miękkich a tym samym poprawia odżywienie oraz nawodnienie tkanek.

Terapia powięziowa – Na czym polega?

Terapia mięśniowo-powięziowa to forma fizjoterapii stosowana w leczeniu bólu mięśni, stanów zapalnych stawów, urazów, przeciążeń i stanów przewlekłego bólu. Jej niezwykłe efekty pozwalają na leczenie wielu różnych dolegliwości i chorób układu ruchu. Terapia może być zastosowana zarówno w stanie ostrym, jak i w przewlekłym bólu u pacjentów w każdym wieku. Masaż powięzi opiera się na koncepcji połączenia różnych struktur ciała, powięzi i mięśni w układy zwane taśmami mięśniowymi. Wspomniane tkanki ulegają jednak często przeciążeniom i sklejają się ze sobą, ograniczając ruchomość i prowokując stany zapalne. Masaż mięśniowo – powięziowy ma na celu rozerwanie złączonych powięzi i mięśni i przywrócenie mobilności oraz elastyczności chorym tkankom.

Masaż powięziowo-mięśniowy – na co pomaga?

Terapia powięziowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii układu ruchu, jednak może być zastosowana w wielu dolegliwościach i chorobach. Możemy do nich zaliczyć:
• każdy ból i dyskomfort mięśni, stawów czy ich struktur,
• choroby zwyrodnieniowe, choroby reumatyczne,
• urazy i przeciążenia stawów,
• ból kręgosłupa,
• bóle kończyn niewiadomego pochodzenia,
• zespoły bólowe (łokieć tenisisty, rwa kulszowa, rwa udowa, zespół cieśni nadgarstka czy zespół zamrożonego barku),
• migreny,
• ból i dyskomfort w ciąży i po porodzie,
• wysiłkowe nietrzymanie moczu i stany bólowe mięśni dna miednicy,
• sztywność mięśni i przykurcze,
• obrzęki.
Masaż powięziowy w połączniu z technikami ostaopatycznymi pomaga również w przypadku problemów gastrycznych, bólów narządowych (żołądek, jelito drażliwe, zaparcia).

Masaż powięziowy – jakie są wskazania?

Każdy pacjent kierujący się na rehabilitację z powodu bólu może skorzystać z terapii mięśniowo – powięziowej. Taśmy powięziowe łączą ze sobą różne struktury naszego ciała, dlatego niekiedy ból w danej okolicy może pochodzić z zupełnie innego miejsca. Dla przykładu, ból mięśniowo – powięziowy stawu kolanowego może wynikać z nieprawidłowego ustawienia miednicy i biodra. Taśmy mięśniowo – powięziowe, które łączą ze sobą te stawy, mogą ulec dysbalansowi i wywoływać nieprzyjemne dla pacjenta odczucia. Rozluźnienie mięśniowo – powięziowe w połączeniu z technikami osteopatycznymi przynosi ulgę również osobom ze wskazaniami psychosomatycznymi. Ból mięśniowo – powięziowy twarzy oraz stawu skroniowo – żuchwowego może sugerować ukrywaną złość oraz nerwowość, zaś zaburzenia mięśni dna miednicy często wiążą się z lękiem oraz stresem u kobiet. Struktury takie jak taśma powierzchowna tylna decydują np. o połączeniu grzbietu ze ścięgnem Achillesa i tym samym tworzą ból powięzi niełatwy do zdiagnozowania przy zwykłym badaniu. Dlatego każda osoba, która odczuwa zmiany bólowe w obrębie swojego układu ruchu (to znaczy mięśni czy stawów), może skorzystać z rozluźnienia powięzi oraz technik powięziowych.
fizjoterapia warszawa bemowo

Masaż powięzi – jak działa?

Żeby zrozumieć dokładnie, na czym polega terapia powięziowo – mięśniowa, trzeba poznać koncepcję taśm anatomicznych. Taśmy anatomiczne podtrzymują, regulują i pozwalają na ruch naszego ciała. Składają się z powięzi i mięśni. Te zaś oplatają nasz układ ruchu i poprzez wzajemnie napięcia – umożliwiają pacjentowi utrzymanie postawy, ruch, chód czy zmianę położenia.

Terapia powięziowo – mięśniowa opiera się na tezie, że między różnymi tkankami tworzą się stany zapalne doprowadzające do sklejania się powięzi i mięśni. Włókna kolagenowe, które łączą te tkanki, powodują zrastania się struktur i ograniczają ruchomość stawów oraz funkcjonalność mięśni.

Terapia powięziowo – mięśniowa umożliwia uwalnianie i rozrywanie zrośniętych mięśni i powięzi. Wpływa także na ponowne nawodnienie i odżywienie tkanek, przez co ciało staje się elastyczne, ukrwione i pełne energii.

Terapia powięziowa – efekty, opinie i przeciwskazania

Taśmy mięśniowo – powięziowe wymagają holistycznego i cierpliwego zrozumienia oraz pracy. Powięź głęboka i powięź powierzchowna ciała mogą dawać bardzo różne obrazy bólowe. Niekiedy samo badanie oraz dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta może nakierować na prawidłową przyczynę bólu i już jedna sesja terapeutyczna okazuje się wystarczająca w procesie leczenia. Najczęściej 2–3 spotkania w odpowiednich odstępach czasowych przynoszą pierwszą ulgę w bólu, zaś cała seria zabiegów potrafi skutecznie wyeliminować przyczyny bólu mięśniowo – powięziowego. Opinie na temat terapii powięzi są bardzo pozytywne. Metoda ta cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem wśród pacjentów. Cena terapii różni się w zależności od liczby pobranych zabiegów, jednak koszt wizyty nie różni się standardowo od zwykłej wizyty rehabilitacyjnej. Chociaż masaż powięziowy jest bezpieczny dla większość osób, istnieją pewne przeciwskazania. Należą do nich m.in. ostre infekcje, gorączka, choroby skóry w miejscu masażu, zaawansowane stany zapalne żył oraz niektóre choroby serca.
+48 608 346 327