Terapia w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych – cz. 1

1. Budowa i funkcja stawu skroniowo-żuchwowego.
Staw skroniowo-żuchwowy jest to staw łączący dolną szczękę (żuchwę) z czaszką (kością skroniową). Dolna szczęka i czaszka są połączone wieloma mięśniami i więzadłami, które funkcjonują, jeśli dolna szczęka jest w prawidłowej pozycji. Głowa kości żuchwy – kłykieć dopasowany jest do wgłębienia w kości skroniowej, zwanego dołem stawowym. W celu prawidłowego funkcjonowania stawu potrzebny jest kawałek chrząstki zwany krążkiem stawowym. Działa on jak poduszka albo amortyzator pomiędzy dwiema kośćmi. Jest to bardzo istotna funkcja dla prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo – żuchwowego.
Każdy krążek jest utrzymywany na miejscu i prowadzony przez mięśnie i więzadła. Jeśli sam zgryz jest w nieprawidłowym ustawieniu może spowodować zmianę pozycji żuchwy.

źródło: Fizjomate.pl

Istotną rolę na wpływ funkcji stawu skroniowo-żuchwowego mają mięśnie. Analizując ruch przywiedzenia żuchwy, można stwierdzić, że najbardziej zaangażowane są cztery pary symetrycznych mięśni. Są to mięśnie: skroniowe, żuchwowe, skrzydłowe przyśrodkowe i skrzydłowe boczne. Mięśnie skrzydłowe boczne składają się z głowy górnej i dolnej,
Skurcz jednego mięśnia powoduje rozciągnięcie innego, który także reaguje skurczem i w ten sposób uruchamia się samonapędzające zamknięte koło nadmiernej aktywności mięśniowej. Aktywność ta odbywa się z wyłączeniem świadomości również w nocy, co prowadzi do typowych dla dysfunkcji narządu żucia objawów zmęczenia, napięcia i bólu mięśni żucia nad ranem.

Przy prawidłowo funkcjonującym stawie pacjent jest w stanie podczas maksymalnego otwarcia szczęk włożyć między zęby trzy palce. W przypadkach, gdy staw skroniowo – żuchwowy funkcjonuje prawidłowo i krążek stawowy jest w prawidłowej pozycji, mięśnie głowy, szyi i ramion funkcjonują również relatywnie bez bólu.
Patologie w stawie skroniowo – żuchwowym są bardzo powszechnym schorzeniem. Dotykają ona nawet 20-40% ogółu populacji.

2. Dysfunkcje w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Bóle głowy, ucha, zawroty głowy, problemy z połykaniem, zgrzytanie zębami, to objawy źle pracującego stawu skroniowo-żuchwowego.

Stawy skroniowo – żuchwowe są jednymi z najczęściej używanych stawów ciała, w związku z długotrwałym użyciem w trakcie żucia, mowy, śpiewu, ziewania itp. Dysfunkcja stawu oznacza, że dolna szczęka nie znajduje się we właściwym miejscu względem górnej. Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym wpływają na naszą postawę, funkcjonowanie innych stawów i tkanek miękkich.
Na zaburzenie jego mechaniki wpływają wady zgryzu, wady postawy ciała, urazy, stres oraz usuwanie zębów.
Objawy tego schorzenia to m.in.:

 • ból w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych;
 • bóle głowy i karku;
 • bóle przypominające migrenę;
 • tępy ból w okolicy ucha, twarzy, skroni oraz ramion;
 • przeskakiwanie i trzaski w stawach podczas jedzenia lub ziewania;
 • ograniczenie ruchomości lub całkowita utrata otwierania ust;
 • ból podczas żucia twardych pokarmów;
 • szumy i dzwonienie w uszach;
 • zawroty głowy lub mdłości;
 • łzawienie lub dolegliwości bólowe w okolicy kąta wewnętrznego oka.

Staw skroniowo-żuchwowy to element układanki całego kompleksu czaszkowo-szyjnego. Zaburzenie ustawienia odcinka szyjnego (np. zniesienie lordozy szyjnej) będzie powodowało zmianę w ustawieniu żuchwy co wpłynie na staw skroniowo-żuchwowy. W takich warunkach staw oraz mięśnie wykonują pracę dodatkową i napinają się. W konsekwencji doprowadza to do wytężonego wysiłku, mięśnie są skurczone co powoduje ból.

Najczęstsze przyczyny powstawania dolegliwości:

 • stres i związane z nim napięcie mięśni pleców, ramion i szyi doprowadza do trudności z poruszaniem głową. Te dolegliwości w
 • konsekwencji przenoszą się na staw skroniowo – żuchwowy;
 • zaburzenia zgryzu;
 • brak pełnego uzębienia;
 • nadmierne napięcie mięśniowe w obszarze twarzoczaszki;
 • bruksizm – mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi w stresujących sytuacjach oraz podczas snu. Czego wynikiem są napięte mięśnie skroniowe czasem także ból głowy;
 • nieprawidłowe nawyki ustne: obgryzanie paznokci, skórek warg;
 • urazy, zabiegi operacyjne w obrębie twarzy oraz czaszki.

 

3. Fizjoterapia (rehabilitacja) w obrębie stawu skroniowo – żuchwowego.
Nowoczesna fizjoterapia (rehabilitacja) oparta jest na precyzyjnych technikach przywracających prawidłowe funkcjonowanie i zniesienie bólu w obrębie zaburzonego stawu i okalających go tkanek miękkich.

Ważna jest wnikliwie przeprowadzona analiza napięcia tkanek miękkich, która pozwala na szczegółowe określenie przyczyn dolegliwości. Fizjoterapeuta w Gabinecie IMPULS na wstępie zbada i oceni czy mięśnie twarzy, głowy, szyi oraz obręczy barkowej są prawidłowo napięte. Jeśli są spięte to może pojawić się ból i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu w obrębie stawu skroniowo – żuchwowego.
Terapia obejmuje zarówno delikatne techniki manualne i powięziowe oraz uwzględnia biomechaniczne powiązania różnych struktur. Takie podejście terapeutyczne pozwala rozwiązać problemy mięśniowo – powięziowe także wtedy kiedy przyczyna problemu jest umiejscowiona w innym obszarze ciała niż zlokalizowany objaw z którym przychodzi pacjent do gabinetu fizjoterapeuty.
Terapia prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę w Gabinecie IMPULS – skuteczna nie tylko w dolegliwościach w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego:
Terapia czaszkowo–krzyżowa, inaczej terapia cranio–sacralna, to odłam osteopatii, często nazywany osteopatią kranialną. Polega na delikatnej mobilizacji i manipulacji. w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej oraz kości krzyżowej. Terapia czaszkowo–krzyżowa jest terapią powięzi, za jej sprawą następuje rozluźnienie struktur łączno–tkankowych, których napięcie może powodować kłopoty zdrowotne, zarówno somatyczne, jak i emocjonalne. Terapię cranio – sakralną cechuje podejście holistyczne do organizmu człowieka.

Zasady osteopatii:
-organizm ludzki stanowi jedność,
-budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno organicznie jak i psychicznie,
-organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji,
-osteopatia koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu zdrowia, a nie leczeniu choroby.

Może zainteresuje Cię także
lęk przed mówieniem kompleksowa terapia logopedyczna
Jak objawia się lęk przed mówieniem?
Czytaj więcej
logopedia kompleksowa terapia
Zestaw ćwiczeń artykulacyjnych
Czytaj więcej
kompleksowa terapia logopedyczna
Pomoc psychologiczna
Czytaj więcej
praca logopedy z dziećmi to nie tylko ćwiczenia
Budowanie pewności siebie
Czytaj więcej