Wpływ wczesnej interwencji rehabilitacyjnej na rozwój dziecka z opóźnieniem motorycznym
Podjęcie rehabilitacji na wczesnym etapie rozwoju dziecka wspiera jego rozwój umiejętności komunikacyjnych i społecznych, gdyż poprawa sprawności ruchowej wpływa na zdolności dziecka do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Przyczynia się do poprawy poczucia własnej wartości dziecka, które może być obniżone w wyniku trudności w poruszaniu się i wykonywaniu różnych zadań. Rehabilitacja dzieci to kluczowy aspekt rozwojowy najmłodszych. Okres dziecięcy i niemowlęcy jest dynamicznym etapem kształtowania się ciała i osobowości dziecka. W przypadku wad wrodzonych, różnych dysfunkcji czy po doznanym urazie, należy niezwłocznie zorganizować i dostosować odpowiednie metody terapeutyczne dla dzieci. Pozwoli to na prawidłowy rozwój dziecka i zachowanie sprawności w późniejszych okresach życia.
Rehabilitacja ortopedyczna Bemowo – co obejmuje?
Rehabilitacja ortopedyczna dzieci zajmuje się głównie korygowaniem wad postawy i leczeniem schorzeń układu ruchu. Zabiegi rehabilitacyjne w przypadku wrodzonych dysfunkcji mogą zaczynać się już po kilku dniach od urodzenia. Objęcie małego pacjenta wczesną opieką pozwala uniknąć lub zminimalizować przyszłe trudności rozwojowe. W przypadku najmłodszych rehabilitację wprowadza się też rutynowo, niekoniecznie w związku z wadami wrodzonymi.
Diagnostyka, indywidualnie dobrane metody terapeutyczne dla dzieci i ćwiczenia ruchowe poprawią postawę ciała i wyrobią zdrowe nawyki u dziecka.
W przypadku problemów ortopedycznych u dzieci i nastolatków najlepszym działaniem jest terapia manualna, terapia PNF w połączeniu z jogą i Pilatesem, ćwiczenia wykorzystujące sprzęt do rehabilitacji dzieci i aktywność sportowa. Poprawi to stan pacjenta borykającego się z płaskostopiem, okrągłymi plecami, skoliozą czy koślawością kolan i stóp. Korekta postawy na wczesnym etapie, kiedy nie został w pełni wykształcony aparat ruchu, jest najbardziej skuteczna.
Na czym polega rehabilitacja dzieci?
Fizjoterapeuta dziecięcy przeprowadza wstępną diagnostykę, między innymi ocenia on możliwości ruchowe dziecka i jego ogólny rozwój fizyczny. Na podstawie diagnostyki może on ocenić ewentualne opóźnienia rozwojowe, problemy z układem mięśniowo – szkieletowym oraz występujące u niego zaburzenia ruchowe.
Każdy program rehabilitacji powinien składać się z: oceny, wyznaczenia celów, leczenia, monitorowania efektów prowadzonej rehabilitacji i edukacji/profilaktyki. Rehabilitacja na Bielanach dla dzieci z opóźnieniami motorycznymi dostosowana jest do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Ważne jest również zaangażowanie rodziców w proces rehabilitacji, gdyż ich wsparcie i współpraca z terapeutą są kluczowe dla sukcesu terapii.
Jaka jest rola fizjoterapii w pediatrii?
Fizjoterapia pediatryczna na Bemowie opiera się na szeregu technik manualnych, ćwiczeń i interwencji, których celem jest korygowanie zaburzeń funkcjonalnych, w tym napięcia mięśni, siły, koordynacji, równowagi i postawy, mobilności oraz osiągnięcie optymalnego zakresu ruchu.
Kiedy zmysły reagują zbyt silnie lub za słabo na bodźce sensoryczne, należy poprzez zabawę kształtować na dziecku właściwą reakcję poprzez włączanie terapii integracji sensorycznej. Rehabilitację dziecięcą rodzice powinni zawsze konsultować ze specjalistami.
O co powinien fizjoterapeuta zapytać rodzica?
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta na Woli oprócz zbadania dziecka pyta rodzica o wczesny rozwój dziecka:
- asymertię ułożeniową, czy i ewentualnie w jakim wieku dziecka została stwierdzona,
- zaburzenia napięcia mięśniowego,
- czy występował nadmierny wyprost i prężenie,
- czy dziecko bawiło się rączkami,
- czy chętnie leżało na brzuchu,
- czy zaciskało pięści, zwłaszcza powyżej 3 miesiąca życia,
- czy miało problemy z odruchem ssania, karmieniem, ciągłym ulewaniem,
- czy chodziło częściej na palcach niż na całych stopach powyżej 18 miesiąca życia.
Kiedy potrzebna jest rehabilitacja dzieci?
Wskazania do pomocy są wtedy, gdy u dziecka występuje któryś z następujących problemów:
- dysfunkcje aparatu ruchu (np. wady postawy, kręgosłupa),
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- zaburzenia integracji sensorycznej,
- nieprawidłowy rozwój psychomotoryczny,
- wrodzone wady rozwojowe wielu układów,
- wrodzona wada rozwojowa układu nerwowego,
- choroby metaboliczne układu nerwowego,
- zespół mikrozaburzeń czynności mózgu,
- zespół aberracji chromosomów,
- zaburzenia słuchu, mowy i wzroku.