Skrócone wędzidełko języka
„Wędzidełko języka jest miękkim tworem włóknistym, pokrytym błoną śluzową. Łączy w linii pośrodkowej dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Prawidłowo rozwinięte umożliwia swobodne docieranie języka w każde miejsce jamy ustnej, natomiast zbyt krótkie ogranicza jego ruchy” (E.M. Skorek).
Skrócone wędzidełko języka nazywa się ankyloglosją i jest przyczyną wielu zaburzeń, w tym wad wymowy.
Konsekwencjami skróconego wędzidełka są m.in.:
- zaburzenia ssania i pobierania pokarmu
- wysiłkowe pobieranie pokarmu z piersi przez niemowlęta, a w konsekwencji brak przybierania na wadze; kobieta może odczuwać ból w okolicy brodawek
- nieprawidłowe oddychanie
- nieprawidłowości w obrębie żucia
- nieprawidłowa artykulacja głosek (najczęściej tych, wymagających uniesienia języka do wałka dziąsłowego)
- seplenienie
- wady zgryzu
Zabieg podcięcia wędzidełka jest małoinwazyjny i nie trwa długo. Często przeprowadza się go już na oddziałach noworodkowych.
Wędzidełko językowe zaleca się skorygować jak najwcześniej po wykryciu przez specjalistę nieprawidłowości. Przed samym zabiegiem warto zgłosić się do terapeuty, celem przygotowania pacjenta do samego zabiegu. Warto uwrażliwić struktury specjalistycznym masażem, bądź skonsultować się ze specjalistą w temacie opieki przed i po podcięciu wędzidełka. Taka konsultacja z pewnością sprzyjać będzie pojawieniu się oczekiwanych efektów w krótszym czasie.
Szybko przeprowadzony zabieg pozwala na kształtowanie się odpowiednich nawyków, które będą bezpośrednio rzutować na zdobywanie dalszych umiejętności artykulacyjnych i wzorców fizjologicznych.