Rehabilitacja ruchowa dzieci – na czym polega?
Fizjoterapeuci dziecięcy nie są już po prostu rehabilitantami zajmującymi się dziećmi. To wieloprofilowo przygotowani fachowcy, którzy oprócz ukończenia pięcioletnich studiów mogą pochwalić się mnóstwem certyfikatów potwierdzających udział w specjalistycznych szkoleniach, poświęconych metodom rehabilitacji ruchowej dla dzieci. Prowadzenie rehabilitacji dziecięcej staje się zasadne ze względu na najważniejszy cel, a mianowicie eliminowanie ryzyka wystąpienia zaburzeń psychoruchowych najwcześniej jak to tylko możliwe.
Poza rehabilitacją obejmującą wczesną interwencję, która skupia się na wyeliminowaniu potencjalnych zaburzeń rozwoju psychoruchowego już od urodzenia dziecka, w pozostałych obszarach również można doszukać się specyficznych specjalizacji i odpowiadających im metod fizjoterapeutycznych. Dzieci, które rozwinęły się ruchowo do tego stopnia, że są w stanie przyjąć pozycję pionową i poruszać się o własnych siłach, mogą zostać otoczone opieką fizjoterapeuty zajmującego się stricte profilaktyką i rehabilitacją wad postawy, wad wzroku, zaburzeń motoryki dłoni i obręczy barkowej oraz leczeniem zaburzeń rozwoju koordynacji ruchowej. Każdy z wyżej wymienionych obszarów wsparcia rozwoju wymaga specjalistycznego przeszkolenia w danej dziedzinie oraz niezbędnego doświadczenia. W związku z tym, niczym zaskakującym jest spotkanie fizjoterapeuty dziecięcego, który zajmuje się w sposób najbardziej kompetentny w szczególności leczeniem wad stóp czy też wspomaganiem rozwoju chwytu.
Dodatkową możliwość podziału szerokiego spektrum oddziaływania fizjoterapii dziecięcej stwarza zdefiniowanie przyczyny, z powodu której dziecko zmuszone jest poddać się terapii. Najprościej jest zatem w tym przypadku zastosować podział na:
- fizjoterapię dziecięcą w neurologii i chorobach genetycznych (opieka nad dziećmi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, z dysfunkcją psychoruchową mającą podłoże genetyczne lub nerwowo-mięśniowe),
- fizjoterapię dziecięcą w ortopedii (opieka nad dziećmi prezentującymi zaburzenia posturalne, zaburzenia wzrostu kości, boczne skrzywienia kręgosłupa, etc.)
- ogólne wspomaganie ruchowe dziecka (opieka nad dziećmi wymagającymi poprawy w zakresie zdolności koordynacji, siły mięśniowej i wydolności).
Warto zauważyć, że w zasadzie każdy z wyżej wymienionych obszarów fizjoterapii pediatrycznej w pewnym momencie nachodzi na siebie nawzajem. Mając na uwadze złożoność dziedziny jaką jest rehabilitacja dzieci każdy rodzic, a tym bardziej fizjoterapeuta powinien mieć na uwadze konieczność prowadzenia terapii dla dziecka z uwzględnieniem wszystkich jego indywidualnych potrzeb, związanych bezpośrednio lub pośrednio, z główną przyczyną zaburzeń jego rozwoju.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy?
Skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty dziecięcego jest niekiedy niezbędne do tego, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Nasz fizjoterapeuta dziecięcy na Bemowie przeprowadzając wstępną diagnostykę, między innymi ocenia on możliwości ruchowe dziecka i jego ogólny rozwój fizyczny. Na podstawie diagnostyki może on ocenić ewentualne opóźnienia rozwojowe, problemy z układem mięśniowo -szkieletowym oraz występujące u niego zaburzenia ruchu.
Na bazie postawionej diagnozy fizjoterapeuta może przygotować spersonalizowany plan leczenia uwzględniający potrzeby i założone cele. Plan może obejmować ćwiczenia oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, zależnie od stanu dziecka. Cele terapii powinny być też zrozumiałe, zarówno dla rodzica jak i dla dziecka (jeżeli to możliwe). Cel terapii powinien uwzględniać konkretne wartości obejmujące kwestie związane z funkcjonowaniem dziecka tak, aby można je było zmierzyć przed rozpoczęciem i po zakończeniu terapii. Cel powinien być również akceptowany, jeżeli jest to możliwe, przede wszystkim przez dziecko po to, by mogło świadomie zaangażować się w proces podnoszenia poziomu własnej sprawności. Niezwykle ważne dla osiągnięcia każdego celu terapii jest zaangażowanie rodzica bądź innego opiekuna w proces leczenia dziecka, tak aby efekty, które pojawią się w gabinecie rehabilitacyjnym miały szansę utrzymać się w trakcie funkcjonowania dziecka na co dzień.
Na czym polega rehabilitacja ruchowa?
Rehabilitacja dzieci Bemowo polega na stosowaniu różnych rodzajów terapii ruchowych w celu poprawy siły, koordynacji, równowagi i elastyczności ciała. Metody rehabilitacji ruchowej dla dzieci są dostosowane do wieku i etapu rozwoju dziecka.
Znacznie będą różniły się priorytety, którymi będzie kierował się fizjoterapeuta wspomagający niemowlaka do prawidłowego utrzymywania głowy w pozycji leżącej od tych, którymi kieruje się terapeuta prowadzący terapię dla nastolatki borykającej się z bocznym skrzywieniem kręgosłupa (skoliozą). W każdym natomiast przypadku, należy pamiętać o tym, aby cel terapii uwzględniał indywidualne potrzeby pacjenta, zarówno zdrowotne, społeczne jak i środowiskowe. Niezależnie czy jest to rehabilitacja zaburzonego chwytu dziecka czy też poprawa jego zdolności koordynacyjnych, zawsze będzie to część większego spektrum problemów towarzyszących dziecku, a zatem wymagających zaangażowania więcej niż tylko jednego specjalisty, często skutecznym wsparciem jest logopeda.
Rehabilitacja ruchowa dzieci – długość trwania terapii.
W niektórych przypadkach terapeutycznych oszacowanie długości trwania terapii jest niemożliwe (a wręcz niewskazane), gdyż terapia może skupiać się tylko i wyłącznie na utrzymywaniu dziecka na jakimś konkretnym poziomie funkcjonalnym (na przykład w przypadku wspomagania rozwoju dziecka z niepełnosprawnością ruchową). W konsekwencji, także przebieg terapii i jej elementy składowe będą się wysoce różniły, w zależności od tego jaki cel dana terapia powinna zrealizować. Większość zajęć z fizjoterapeutą dziecięcym polega na wykonywaniu jakiejś konkretnej aktywności fizycznej przez dziecko, która jest zalecana i ściśle kontrolowana przez fizjoterapeutę. Dodatkowo terapeuta może posłużyć się odpowiednimi technikami manualnymi takimi jak masaż tkanek miękkich, mobilizacja stawów dziecka, stretching, terapia metodą PNF, terapia czaszkowo – krzyżowa, integracja sensoryczna ,etc. Do dyspozycji fizjoterapeuty podczas sesji rehabilitacji pozostaje również szereg sprzętów i urządzeń wspomagających i uzupełniających jego pracę takie jak: piłki gimnastyczne, trenażery równowagi, huśtawki sensoryczne, drabinki gimnastyczne i wiele innych.
Pomoc fizjoterapeuty może być nieoceniona w wielu sytuacjach, gdy u dziecka pojawiają się problemy z układem ruchu. Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego?
- Opóźnienia rozwojowe.
- Wady stóp i postawy.
- Choroby ortopedyczne.
- Problemy sensoryczne.
- Schorzenia neurologiczne.
- Urazy sportowe.
- Rekonwalescencja po operacji.
- Problemy z równowagą i koordynacją ruchową.