Fizjoterapia dorosłych – na czym polega i co obejmuje?
Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym różnego rodzaju chorób, urazów i uszkodzeń.
Fizjoterapia dorosłych Bemowo – główne obszary:
- identyfikowanie nieprawidłowości i zaburzeń w poszczególnych strukturach, tkankach lub układach,
- opracowywanie indywidualnego programu leczenia dla każdego pacjenta,
- zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych i dyskomfortu,
- redukcję ograniczeń ruchowych oraz uczucia sztywności,
- poprawę ogólnej kondycji i funkcjonalności,
- poprawę jakości życia pacjentów,
- korekcję anatomicznych wad wrodzonych i nabytych,
- edukację w zakresie profilaktyki chorób i urazów oraz innych zaburzeń,
- naukę prawidłowego poruszania się oraz prawidłowej, ergonomicznej postawy,
- monitorowanie postępów oraz dostosowywanie poszczególnych terapii do bieżących potrzeb pacjentów,
- szeroko pojęte wsparcie fizyczne i psychiczne.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuci to wykwalifikowani specjaliści posiadający wiedzę i doświadczenie w zakresie budowy anatomicznej oraz fizjologii ludzkiego ciała oraz jego zapotrzebowania ruchowego. Mogą diagnozować i leczyć szeroki zakres schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym tych związanych z kośćmi, chrząstkami, mięśniami, stawami, więzadłami; często identyfikują także problemy z innymi układami, na przykład układem nerwowym i pomagają w ich wyeliminowaniu.
Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?
Głównym wskazaniem do konsultacji z fizjoterapeutą na Woli są wszelkie dolegliwości i zaburzenia związane z układem mięśniowo-szkieletowym, w tym bóle pleców, ból i ograniczony zakres ruchu w kończynach górnych lub dolnych, urazy kończyn, bóle mięśni, choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne, skręcenie i nadwyrężenia, stany przeciążeniowe, rekonwalescencja i zapobieganie kontuzjom sportowym, powrót do sprawności po operacjach i zabiegach.
Fizjoterapeuci mogą także pomóc w przypadku przewlekłych schorzeń negatywnie oddziałujących na układ krwionośny oraz oddechowy, problemów z pęcherzem i nietrzymaniem moczu czy schorzeń neurologicznych (takich jak choroba Parkinsona, neuropatia czy stwardnienie rozsiane), Do fizjoterapeuty warto zgłosić się także z różnymi niepokojącymi objawami, które mogą wynikać z zaburzeń w układzie ruchu lub układzie nerwowym, na przykład problemami z zasypianiem.
Na konsultację do fizjoterapeuty na Bielanach warto zgłosić się kiedy występują:
- bóle mięśni,
- bóle kręgosłupa w tym także ze zdiagnozowanymi zwyrodnieniami,
- wady postawy – nie leczone lub źle leczone w wieku dziecięcym,
- bóle migrenowe,
- rwy kulszowa i barkowa,
- ograniczenie ruchomości i bóle stawów,
- bóle napięciowe,
- stany przeciążeniowe,
- urazy i kontuzje stawów i tkanek miękkich.
Co dokładnie obejmuje fizjoterapia dorosłych?
Fizjoterapia dorosłych może obejmować wiele różnych podejść terapeutycznych i zapobiegawczych, w zależności od konkretnych problemów danego pacjenta, jego stanu zdrowia, wieku i możliwości oraz potrzeb i oczekiwań. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty zwykle obejmuje przeprowadzenie dokładnej oceny stanu zdrowia pod kątem układu mięśniowo szkieletowego, w tym ruchomości stawów, siły mięśni, prawidłowości postawy.
Jak przebiega pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się od wywiadu. Jest to rozmowa na temat dolegliwości bólowych, problemów z ruchem i historii choroby. Fizjoterapeuta pyta, od kiedy odczuwamy ból, kiedy pierwszy raz zauważyliśmy niepokojące objawy, jak są one silne i jak do tej pory wyglądało leczenie. Ponadto w trakcie wywiadu często pada pytanie o choroby współistniejące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy i operacje, styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy (czy jest to praca siedząca czy fizyczna).
Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego specjalista fizjoterapii Bemowo opracowuje metody fizjoterapii ukierunkowane na daną przypadłość i potrzeby pacjenta lub dodatkowo zalecić wykonanie specjalistycznych badań obrazowych, takich jak prześwietlenie, USG czy rezonans magnetyczny w celu postawienia diagnozy.
Warto żeby pacjent przyniósł komplet dokumentów – wyniki badań, które posiada oraz wygodny, niekrępujący ruchów strój do ćwiczeń.
Fizjoterapia dorosłych obejmuje głównie:
- ćwiczenia ruchowe, w tym kinezyterapię (leczenie ruchem),
- terapię manualną,
- funkcjonalną terapię powięziową,
- edukację pacjentów.
W fizjoterapii bardzo ważne jest holistyczne podejście pozwalające ocenić ciało całościowo, dlatego współpraca z podopiecznym obejmuje również edukację i porady w zakresie promowania zdrowych nawyków. Edukacja dotyczy między innymi sposobów utrzymania zdrowia oraz dobrego samopoczucia poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, uwzględniającego zrównoważoną dietę, regularne ćwiczenia i utrzymywanie prawidłowej wagi w stosunku do wzrostu i budowy ciała. Bardzo ważnym elementem terapii jest wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie niekorzystnych nawyków, w tym nadużywania alkoholu, palenia papierosów czy niedbania o higienę snu. Fizjoterapeuta może również udzielić konkretnych porad, które podopieczni mogą zastosować w codziennych czynnościach, aby zadbać o siebie i zmniejszyć ryzyko bólu lub kontuzji. Przykładowo w przypadku przewlekłego i niewyjaśnionego bólu pleców kluczowe mogą okazać się wskazówki dotyczące zachowywania prawidłowej postawy ciała oraz technik podnoszenia czy unikania nadmiernego skręcania i nadwyrężania poszczególnych struktur ciała.
Ruch i ćwiczenia
Fizjoterapeuci zazwyczaj zalecają ruch i ćwiczenia, aby poprawić mobilność, kondycję i wsparcie ogólnego funkcjonowania, a praca z ciałem obejmuje na przykład: ćwiczenia mające na celu poprawę ruchu i siły danej partii ciała – zazwyczaj należy je powtarzać regularnie przez określony czas; wyróżnia się ćwiczenia bierne, czynne i mieszane, porady i metody fizjoterapii, które pomagają zwiększyć lub utrzymać aktywność fizyczną w bezpieczny i skuteczny sposób,
Inne formy fizjoterapii dla dorosłych jak np.: terapia manualna oraz funkcjonalna terapia powięziowa czyli techniki, w których fizjoterapeuta Bielany wykonuje określone ruchy manipulowania, mobilizowania i masowania tkanek ciała. Metody te pozwalają złagodzić ból i sztywność, poprawić krążenie krwi i limfy, a tym samym pomóc w skuteczniejszym odprowadzaniu płynów z ciała, poprawić ruch różnych części ciała oraz działają relaksująco. Terapię manualną można stosować w leczeniu problemów, takich jak ból pleców, ale może być również przydatna w przypadku szeregu innych schorzeń, na przykład problemów ze snem, w takich przypadkach pomocna okażę się terapia czaszkowo – krzyżowa (forma fizjoterapii dla dorosłych i dzieci).