Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

Jako fizjoterapeuta spotykam się z wieloma schorzeniami układu ruchu, a dyskopatia lędźwiowa jest jednym z najczęściej diagnozowanych problemów wśród pacjentów. Choć wiele osób słyszało tę nazwę, nie wszyscy rozumieją, co ona oznacza i jakie są jej przyczyny. Celem tego artykułu jest przybliżenie tego zagadnienia oraz wskazanie możliwości leczenia dyskopatii lędźwiowej i zapobiegania. Dyskopatia lędźwiowa nazywana również przepukliną jądra miażdżystego,
to schorzenie krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które powoduje ich degenerację i może powodować ból pleców oraz patologie dotyczące sąsiednich struktur – więzadeł, mięśni i ich przyczepów.
Leczenie dyskopatii lędźwiowej na Woli zależy od stopnia zaawansowania choroby i objawów. Oto szczegółowe informacje na temat przyczyn, objawów i leczenia tego schorzenia/urazu.
Dyskopatia lędźwiowa to najczęściej diagnozowana dolegliwość kręgosłupa. Ponad 50% Polaków zgłasza bóle pleców.

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej

Naturalne starzenie się krążków międzykręgowych. W wyniku następstw związanych z wypadkiem lub przeciążeniem w dolnej części kręgosłupa, współprowadzą do ich degeneracji.
Urazy i mikrourazy: Nagłe urazy (np. upadki) lub powtarzające się mikrourazy mogą uszkadzać krążki. Przerwanie struktur zewnętrznych powoduje uwypuklenie ścian dysku przez jądro miażdżyste. Powstała
przepuklina może uciskać rdzeń lub korzenie nerwów. Czynniki genetyczne: predyspozycje genetyczne mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia dyskopatii. Obciążenie fizyczne: praca fizyczna, dźwiganie ciężarów, a także czynniki wtórne, które mogą przyspieszać proces degeneracji. Wykonywanie rotacji kręgosłupa podczas jego jednoczesnego zginania. Nieprawidłowa postawa oraz wykonywanie pracy w pozycji wymuszonej, np.: długotrwałe siedzenie. Otyłość, nadmierna masa ciała zwiększa obciążenia na kręgosłup. Brak aktywności oraz siedzący tryb życia i brak ćwiczeń mięśni stabilizujące kręgosłup.

Diagnostyka

Podstawą jest szczegółowy wywiad z pacjentem na temat wystąpienia i historii choroby oraz testy diagnostyczne prowokujące dolegliwości charakterystyczne dla przepukliny lędźwiowej oraz ocena zakresu ruchomości, zaników mięśniowych oraz odruchów. Przykładem testu diagnostycznego może być test Laseque’a. Polega on na tym, że pacjent, leżąc na plecach, jest proszony o uniesienie kończyny dolnej. Jeśli mamy do czynienia z dyskopatią kręgosłupa lędźwiowego, to konieczność wykonania ruchu będzie generowała ból uniemożliwiający uniesienie nogi. Konieczne jest wówczas jej zgięcie w stawie kolanowym. Badania obrazowe: rentgen, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) w celu oceny stanu krążków międzykręgowych i wykrycia zmian patologicznych.

rehabilitacja po operacji warszawa wola

Leczenie dyskopatii lędźwiowej

Leczenie zachowawcze: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: stosowane w celu złagodzenia bólu i następstw stanu chorobowego. Odpoczynek/unikanie czynności, które mogą nasilać ból. W leczeniu dyskopatii lędźwiowej stosuje się rehabilitacje dla dorosłych, aplikacje z Kinesiology Tapingu (kinesiotaping), mechaniczne diagnozowanie i terapię z wykorzystaniem metody McKenziego oraz terapię manualną według Mulligana – mające na celu repozycję dysków międzykręgowych, masaż tkanek głębokich, ćwiczenia wzmacniające zaniki mięśniowe. Podczas leczenia dyskopatii lędźwiowej ważną rolę odgrywa wzmacnianie mięśni stabilizujących kręgosłup oraz ćwiczenia rozciągające.

Rehabilitacja dyskopatii to także zmiana stylu życia: unikanie dźwigania, nauka prawidłowego przenoszenia większych i ciężkich przedmiotów a także nauka prawidłowego wstawania i pochylania się, utrzymanie prawidłowej wagi, ergonomiczne dostosowanie miejsca pracy.

 

Dyskopatia lędźwiowa – ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy zmniejszające ryzyko dyskopatii:

  1.  Pozycja: leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Ruch polega na unoszeniu bioder do wysokości linii łączącej stawy kolanowe i barki. W pozycji końcowej należy utrzymać biodra przez 3-5 sekund, cały czas oddychając. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 7-8 powtórzeń.
  2.  Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder, ręce oparte o biodra. Ruch polega na wykonaniu wyprostu odcinka lędźwiowego z jednoczesnym wydechem na szczycie wykonywanego ruchu. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.
  3.  Pozycja: leżenie na brzuchu, ręce zgięte w stawach łokciowych, nogi wyprostowane. Ruch polega na wyproście rąk w stawach łokciowych, biodra pozostają „przyklejone” do podłogi. Ćwiczenie wykonujemy w 2-3 seriach po 10–15 powtórzeń.
  4.  Pozycja: siad klęczny, ręce wyprostowane, ułożone na podłożu. Ruch polega na przesuwaniu rąk po podłożu do przodu, tak aby spowodować elongację kręgosłupa. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 8-10 powtórzeń.

Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową powinny stanowić nieodłączny element leczenia domowego. Warto przy tym pamiętać, że ich stosowanie musi zostać skonsultowane z fizjoterapeutą. Ćwiczenia zawsze wykonujemy do granicy bólu.

Zapobieganie

Zachęcam do regularnej aktywności fizycznej z elementami Jogi i Pilates. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców i brzucha, unikania długotrwałego siedzenia, stosowanie ergonomicznych krzeseł, dbania o prawidłową postawę oraz utrzymania prawidłowej masy ciała co zmniejszy obciążenie kręgosłupa. 

Podsumowanie

Zrozumienie dyskopatii lędźwiowej oraz dostępnych metod leczenia i wsparcia to pierwszy krok w kierunku poprawy jakości życia. Regularna rehabilitacja dorosłych, dbałość o ergonomię w pracy i w domu, a także konsultacje z profesjonalistami, takimi jak fizjoterapeuci Bielany, są kluczem do zapobiegania i łagodzenia objawów dyskopatii. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, a podejście do leczenia powinno być indywidualne i prowadzone pod nadzorem specjalisty. W przypadku poważnych objawów, takich jak utrata kontroli nad pęcherzem czy jelitami, konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Jeśli masz pytania dotyczące swojego stanu zdrowia lub potrzebujesz wsparcia, nie krępuj się i skontaktuj z odpowiednim specjalistą na Bemowie.

Rehabilitacja dyskopatii na Woli prowadzona nowoczesnymi funkcjonalnymi terapiami powięziowymi i manualnymi jest w większości przypadków skuteczna i przynosi szybkie efekty.

Dbaj o swój kręgosłup!

Może zainteresuje Cię także
Co warto wiedzieć o integracji sensorycznej?
Czytaj więcej
Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Czytaj więcej
Rehabilitacja
Przegląd skutecznych ćwiczeń rehabilitacyjnych dla różnych rodzajów urazów
Czytaj więcej
logopeda bemowo
Język źródłem problemów? Jak nieprawidłowa pozycja języka wpływa na zgryz?
Czytaj więcej